W Polsce koncept biur serwisowanych oraz coworkingu nie występuje jeszcze w takiej skali, jak w na zachodzi Europy – szczególnie w Wielkiej Brytanii. Nie zmienia to faktu, że jest to rynek, który nieustannie się rozwija. Elastyczne przestrzenie biurowe stały się idealną odpowiedzią dla grupy najemców, która szuka prostych rozwiązań. Co jednak ciekawe biura serwisowane oraz przestrzenie coworkingowe nie mają jednej grupy docelowej. Różnorodność ich oferty sprawia, że przestrzenie te sprawdzają się dla różnych działalności. Kto zatem korzysta coworkingu a kto z biura serwisowanego?
Dla kogo przeznaczony jest coworking?
Badania przeprowadzone przez Deskmag w 2011 roku, wykazały że pracownicy coworkingowi mają średnio 34 lata. Dwie trzecie pracowników to mężczyźni, jedna trzecia to kobiety. Tyle jeżeli chodzi o czystą demografię. Warto jednak zgłębić temat i zastanowić się chociażby jakie branże reprezentują współcześni coworkerzy. Okazuje się bowiem, że są to pracownicy, których trudno jest zaszufladkować. Stereotypowe wyobrażenie o nich ogranicza się do uznania, że są to ludzie kochający wszystko co nieszablonowe, ot biznesowi hipsterzy. W rzeczywistości jednak coworker to zazwyczaj programista, grafik czy fotograf, bowiem to te specjalizacje są najczęściej reprezentowane przy stanowiskach coworkingowych.
Coworking przyciąga także wiele wolnych zawodów związanych z coachingiem, doradztwem, komunikacją, PR-em czy dziennikarstwem. Dzięki pracy w przestrzeni współdzielonej ten typ coworkera rozwija sieć swoich kontaktów, co jest podstawą wykonywanego przezeń zawodu – bazującego na kontaktach z innymi ludźmi.
Kto jest zainteresowany biurem serwisowanym?
Zainteresowanie elastyczną przestrzenią biurową jest uzależnione od szczególnych potrzeb w zakresie nieruchomości danego przedsiębiorstwa. Ogólnie rzecz ujmując, biura serwisowane są najlepszym rozwiązaniem dla firm poszukujących elastycznej, gotowej przestrzeni biurowej. Jeśli firma nie ma czasu, zasobów lub chęci inwestowania w bezpośrednią dzierżawę, serwisowane biuro może być szczególnie atrakcyjną ofertą. Dlatego elastyczna forma najmu jest idealna dla start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorców, które szczególnie na początku działalności nie chcą wiązać się długoterminową umową.
Inną grupą zainteresowaną pracą w biurach serwisowych są zespoły, które działają projektowo. Z tego powodu coraz częściej duże korporacje decydują na tego typu nieruchomości. Dzięki elastycznym umową, które można zawierać na krótszy okres czasu
(w porównaniu do klasycznych nieruchomości), można wynająć biuro na czas trwania projektu, czyli, np. kilka miesięcy.
Biura serwisowane mogą być także odpowiednie dla firm planujących ekspansję na nowe rynki. Jest to bezpieczna opcja, ponieważ jeśli nowy oddział nie okażę się potrzebny, można szybko z niego zrezygnować dzięki umowie krótkoterminowej.
Podsumowując
Biura serwisowane i coworking przeznaczone są niemal dla każdego. Dla mikro i małego przedsiębiorstwa, dla mniejszych i większych firm na wielkich międzynarodowych korporacjach kończąc. Nie ma znaczenia z jakiej jesteś branży, co robisz czy jak pracujesz. Twoje biuro zmienia się razem z Tobą i zawsze będzie dostosowane do Twoich potrzeb. Coworking & serviced office rulez!